2012-13 MAC Scholar Athletes of the Week

Updated 9/13/2013

Previous Female Winners
Week 1 (Sept. 5) - Stefanie Turner, CMU (Soccer)
Week 2 (Sept. 13) - Meg Riley, Miami (Volleyball)
Week 3 (Sept. 20) - Stephanie Haugh, KSU (Soccer)
Week 4 (Sept.26) - Lindsey Butterfield, BGSU (Volleyball)
Week 5 (Oct. 4) - Mackenzie Roddy, NIU (Volleyball)
Week 6 (Oct. 10) - Tina Dimitrijevs, Akron (Volleyball)
Week 7 (Oct. 19) - Meg Riley, Miami (Volleyball)
Week 8 (Oct. 26) - Meghan Perry, BSU (Golf)
Week 9 (Nov. 2) - Juli Accurso, Ohio(Cross Country)
Week 10 (Nov. 12) - Lindsey Dulude, CMU (Volleyball)
Week 11 (Nov. 15) - Kelsey Dinges, Miami (Soccer)
Week 12 (Nov. 26) - Paige Penrod, BGSU (Volleyball)
Week 13 (Dec. 4) - Naama Shafir, Toledo (Basketball)
Week 14 (Dec. 11) - Amanda Corral, NIU (Basketball)
Week 15 (Dec. 14) - Courtney Osborn, Miami (Basketball) / Victoria Voronko, EMU (Indoor Track and Field)
Week 16 (Dec. 18)  - Chrissy Steffen, BGSU (Basketball) / Amanda Corral, NIU (Basketball)
Week 17 (Dec. 31) - Iris Campbell, WMU (Track and Field)
Week 18 (Jan. 18) - Briana Emig, EMU (Swimming and Diving) 
Week 19 (Jan. 28) - Briana Emig, EMU (Swimming and Diving) 
Week 20 (Feb. 1)  - Leah Thornton, MIA (Swimming and Diving) / Emily Reuland (W. Tennis) 
Week 21 (Feb. 8) - Nikki Chiricosta, BGSU (W. Tennis) 
Week 22 (Feb. 14) - Victoria Voronko, EMU (Track and Field) 
Week 23 (Feb. 21) - Nini Sujashvili, WMU ( W. Tennis) 
Week 24 (Feb. 28) - Jackie Leppelmeier, Kent State (Track and Field)
Week 25 (March 8) - Brittney Kuras, Buffalo (W. Swimming)
Week 26 (March 15) - Lauren Gellerman, Ohio (Softball)
Week 27 (March 22) - Juli Acurso, Ohio (Track and Field) 
Week 28 (March 27) - Kelly Hendricks, EMU (Swimming and Diving) / Marie Case, KSU (Gymnastics) 
Week 29 (April 5) - Anna Lamb, Miami (Track and Field)
Week 30 (Aprill 11) - Lauren Gellerman, Ohio (Softball)
Week 31 (April 19) - Paige Berger, BGSU (Softball) / Sarah Johnson, EMU (Golf)
Week 32 (April 26) - Nelle Youel, NIU (Tennis) 
Week 33 (May 3) -  Anna Lamb, Miami (Track and Field)
Week 34 (May 9) - Kim Kirkpatrick, Kent State (Softball)
Week 35 (May 17) - Brooke Pleger, Bowling Green (Track and Field) 

Previous Male Winners
Week 1 (Sept. 5) - Colby Way, Buffalo (Football)
Week 2 (Sept. 13) - Alex Carder, WMU (Football)
Week 3 (Sept. 20) - Terefe Ejigu, EMU (Cross Country)
Week 4 (Sept. 26) - Ryan Radcliff, CMU (Football)
Week 5 (Oct. 4) - Renaldo Brenes, Akron (Soccer)
Week 6 (Oct. 10) - Anthony Grant, BGSU (Soccer)
Week 7 (Oct. 19) - Bronson Hill, EMU (Football)
Week 8 (Oct. 26) - Tyler Benz, EMU (Football)
Week 9 (Nov. 2) - Terefe Ejigu, EMU (Cross Country)
Week 10 (Nov. 12) - David Meves, Akron (Soccer)
Week 11 (Nov. 15) - Mike Mascitti, NIU (Soccer)
Week 12 (Nov. 26) - Brandon Pokely, WMU (Basketball)
Week 13 (Dec. 4) - Spencer Keith, Kent State (Football)
Week 14 (Dec. 11) - Nabal Jefferson, NIU (Football) 
Week 15 (Dec.14) - Will Regan, Buffalo ( Basketball)
Week 16 (Dec. 18) - Cody Walters, Ohio (Wrestling)
Week 17 (Dec. 31) - Ryan Neir, NIU (Football)
Week 18 (Jan. 18) -  Nadin Indre, WMU (Tennis)
Week 19 (Jan. 28) -  Ross VanderPloeg, WMU (Tennis)
Week 20 (Feb. 1)  -  Jauwan Scaife, BSU (Basketball)
Week 21 (Feb. 8)  - Aaron Sulzer, EMU (Wrestling)
Week 22 (Feb. 14) - Daylen Harrison, EMU (Basketball)
Week 23 (Feb. 21) - Nadin Indre, WMU (Tennis) / Tony Watson II (Basketball)
Week 24 (Feb. 28) - Grzegorz Kalinowski, EMU (Track and Field)
Week 25 (March 8) - Ross VanderPloeg, WMU (Tennis)
Week 26 (March 15) - Matt Delewski, Toledo (Baseball) 
Week 27 (March 22) - Will Regan, Buffalo (Basketball)
Week 28 (March 27) - Alex Baldock, Buffalo (Baseball)
Week 29 (April 5) - Tyler Grogg, Toledo (Baseball)
Week 30 (April 11) - Cody Campbell, Ball State (Baseball)
Week 31 (April 19) - Ryan Wilkinson, Toledo (Baseball)
Week 32 (April 26) - Austin Price, Buffalo (Track and Field)
Week 33 (May 3) - Ben Hammer, Toledo (Baseball) 
Week 34 (May 9) - Michael Lamping, Ohio (Golf)
Week 35 (May 17) - Austin Price, Buffalo (Track and Field)