Kent State Wins MAC Championship in Mt. Pleasant

Updated 5/12/2012

Complete Results

Courtesy of Kent State Sports Information


MOUNT PLEASANT, Mich. –
The Kent State women's track and field team went to the wire to claim its third consecutive Mid-American Conference Women's Outdoor Championship Saturday, as the team's fourth-place finish in the women's 4x400-meter relay was enough to eclipse Toledo for the team title.
 
The Kent State men moved up on Saturday as well, but the Golden Flashes were unable to catch Akron to finish second in the six-team event. Kent State notched 148 team points in their effort.
 
After the women's 200-meter dash, the third-to-last event on Saturday, Kent State took a 111.33-99 lead over Toledo on second and third place finishes by Shanequa Williams and Chanitta Westbrooks. But the Rockets regained the advantage by taking the top three spots in the women's 5,000-meter run to take a slim 132-129.33 lead.
 
Needing to beat Toledo by three points, Kent State's relay team of Kayla Schoenle, Erica Hutson, Andreea Patrasc and Williams posted a time of 3:44.46 to take fourth, while the Rockets placed 10th. It was Williams' third sprint of the day, as she also placed fourth in the 400-meter dash.
 
The Kent State women got a Saturday title from Penina Acayo in the triple jump (41-06.50), while teammate Keri Dantley had a personal-best 41-04.25 for second place.
 
On the men's side, Princeton Bryson was the men's 100-meter dash winner, crossing the line in 10.53.
 
Bryson also aided the men's 4x100-meter relay team to gold, as he joined Cody Seifert, Miles Dunlap and Brandon Bailey for a time of 40.66, the team's fastest time of the season.
 
The men's triple jump featured Kent State going 2-3-4, with Rob Falchi finishing second overall. Justin Bailey and Andrew Linebarger were close behind, earning the Golden Flashes 19 points.
 
After finishing first in the prelims, Brandon Bailey took second in the men's 400-meter dash with a time of 46.91, the third-fastest in Kent State history.
 
Joshua Schmidt placed fourth in the men's 800-meter run with a time of 1:52.49.
 
Women's Final Team Standings (Through 21 Scored Events)
1. Kent State - 134.33
2. Toledo - 132
3. Western Michigan - 108
4. Miami - 82
5. Eastern Michigan - 78.33
6. Buffalo - 72
7. Akron - 68.50
8. Northern Illinois - 55.33
9. Central Michigan - 48
10. Ball State - 22
11. Ohio - 17.50
12. Bowling Green - 1
 
Men's Final Team Standings (Through 21 Scored Events)
1. Akron - 171
2. Kent State - 148
3. Central Michigan - 136
4. Eastern Michigan - 128
5. Buffalo - 118
6. Miami - 110

2012 Women's Outstanding Track Performer: Iris Campbell, Western Michigan
2012 Men's Outstanding Track Performer: Jahquil Hargrove, Miami
2012 Women's Outstanding Field Performer: Alexis Cooks, Akron
2012 Men's Outstanding Field Performer: Ryan McCullough, Central Michigan
2012 MAC Women's Outdoor Coach of the Year: Bill Lawson, Kent State
2012 MAC Men's Outdoor Coach of the Year: Dennis Mitchell, Akron
2012 MAC Women's Outdoor Most Valuable Performer: Emma Kertesz, Toledo
2012 MAC Men's Outdoor Most Valuable Performer: Terefe Ejigu, Eastern Michigan

2012 Women's Track and Field All-MAC First Team
Ariane Beaumont-Courteau, Akron (Pole Vault)
Alexis Cooks, Akron (Discus)
Brittany Funk, Akron (Hammer)
Thekla Lorenz, Ball State (Heptathlon)
Anna Holmes, Buffalo (400 H)
Beverly Elcock, Eastern Michigan (800 M)
Penina Acayo, Kent State (Triple Jump)
Roseanne Erickson, Kent State (Long Jump)
Joh'vonnie Mosley, Kent State (Shot Put)
Sara Oczypok, Kent State (Javelin)
Layne Baggett, Miami (100 H)
Kelley Miller, Miami (1500 M)
Rasheta Butler, Northern Illinois (4X100)
Roneisha Frye, Northern Illinois (4X100)
Chanel Kellyman, Northern Illinois (4X100)
Janay Mitchell, Northern Illinois (100 M, 4X100)
Ari Fisher, Toledo (10000 M)
Huijun Jing, Toledo (High Jump)
Emma Kertesz, Toledo (Steeplechase, 5000 M)
Andrea Arnold, Western Michigan (4X400)
Iris Campbell, Western Michigan (200 M, 4X400)
Victoria Chatman, Western Michigan (400 M, 4X400)
Leya Munwam, Western Michigan (4X400)

2012 Women's Track and Field All-MAC Second Team
Claire Lucas, Akron (Pole Vault)
Milica Kulidzan, Central Michigan (Javelin)
Lydia Gomez-Diaz, Eastern Michigan (Hammer)
ReJeana Marigna, Eastern Michigan (100 M, 4X400)
Asia Rawls, Eastern Michigan (400 H, 4X400)
Shantavia Williams, Eastern Michigan (400 M, 4X400)
Keri Dantley, Kent State (Triple Jump)
Shanequa Williams, Kent State (200 M)
Alexandra Roberts, Miami (Shot Put)
Ashley Zaper, Miami (Heptathlon)
Mackenzie Chojnacky, Toledo (Steeplechase)
Kiah Douglas, Toledo (Long Jump)
Julie Snyder, Toledo (High Jump)
Megan Vogelsong, Toledo (10000 M)
Megan Wright, Toledo (1500 M)
Rebecca Hall, Western Michigan (4X100)
Andrea Hiler, Western Michigan (Discus)
Aisha Hodge, Western Michigan (800 M)

2012 Men's Track and Field All-MAC First Team
Bryan Jones, Akron (Decathlon)
Shawn Light, Akron (Pole Vault)
Joe McCoy, Akron (Steeplechase)
Tyshaun Peoples, Akron (Long Jump)
Rob Golabek, Buffalo (Shot Put)
Miles Lewis, Buffalo (200 M)
John Strickland, Buffalo (High Jump)
Ryan McCullough, Central Michigan (Hammer)
Brandon Post, Central Michigan (400 H)
Alex Rose, Central Michigan (Discus)
Terefe Ejigu, Eastern Michigan (10000 M, 5000 M)
Josh George, Eastern Michigan (800 M)
Cole Sanseverino, Eastern Michigan (1500 M)
Donald Scott, Eastern Michigan (Triple Jump)
Brandon Bailey, Kent State (4X100, 4X400)
Princeton Bryson, Kent State (4X100, 100 M)
Dillon Corbett, Kent State (4X400)
Miles Dunlap, Kent State (4X100)
Robert Robbins, Kent State (Javelin)
Cody Seifert, Kent State (4X100)
Joshua Schmidt, Kent State (4X400)
Jacob Swords, Kent State (4X400)
JaShawn Combs, Miami (110 H)
Jahquil Hargrove, Miami (400 M)

2012 Men's Track and Field All-MAC Second Team
Nicholas Banke, Akron (Shot Put)
Eric Hubbard, Akron (Hammer)
Jakob Leon, Akron (High Jump)
Joe Wesley, Akron (Pole Vault)
Tomarris Bell, Buffalo (4X100)
Andre Britton, Buffalo (4X100, 200 M)
William Cole, Buffalo (400 H)
Ed Young, Buffalo (4X100)
Corey Knox, Buffalo (Discus)
Cory Noeker, Central Michigan (110 H)
Cameron Bolton, Eastern Michigan (4x400)
Harry Dixon, Eastern Michigan (10000 M)
Chris Hall, Eastern Michigan (4x400)
Grzegorz Kalinowski, Eastern Michigan (1500 M)
Jairus Saunders, Eastern Michigan (4x400)
Chris Scott, Eastern Michigan (4x400)
Daryl Smith, Eastern Michigan (Steeplechase)
Kenneth Agee, Kent State (High Jump)
Rob Falchi, Kent State (Long Jump, Triple Jump)
Brian Florek, Kent State (Javelin)
Michael Heller, Kent State (5000 M)
Kevin Brown, Miami (800 M)
Jordan Goffena, Miami (Decathlon)