Miami Puts Stamp On 2006 Men's Swimming and Diving Championship

Updated 3/4/2006

ATHENS, Ohio-Miami's men's swimming and diving team collected 308 points on the final day of competition, en route to clinching its first Mid-American Conference team championship since the 1999 campaign here at Ohio's Aquatic Center Saturday night.

Miami ended the meet with 888.5 total points, edging second-place Eastern Michigan (881). Host Ohio took third (572.5), while Ball State (491) and Buffalo (259) rounded out the five-team field. The 7.5 point spread between first and second place squads represents the closest MAC Championship finish since 1998, when the Eagles edged Toledo by six points.

The RedHawks' triumph snaps EMU's streak of six consecutive team titles. Roles were reversed at last week's women's Swimming and Diving Championships, as EMU ended the RedHawks' four-year championship run by securing its first-ever MAC title.

Miami junior Paul Ricard was named the 2006 Most Outstanding Swimmer, and his coach Pete Lindsay was tabbed the Coach Of The Year. EMU Diving mentor Buck Smith claimed Diving Coach Of The Year accolades for the second consecutive week after earning the honor at the Women's Championships last Saturday. Ball State's Kurtis Leer and the RedHawks' Scott Robson shared the Senior Swimmer Of The Year Award.

Ricard started the Miami surge in the early going, claiming the session opening 1,650 Freestyle in 15:19.40. EMU's Jason Piercey secured a second-place tally with a clocking of 15:33.46, while Ohio's Luke Herlehy took third in the event with a time of 15:35.57.

In the ensuing 200 Backstroke, EMU freshman Mark Kurtzer kept the Eagles in the hunt with a first-place 1:51.05 showing. Ball State's Adam Konopka followed with a 1:51.65 clocking, while Miami's Andrew O'Neill touched the wall in 1:52.41 for a third-place tally.

Leer secured the individual title in the 100 Freestyle with a 45.29 second mark. EMU's Kevin Joyce propelled the Eagles to a 2-3 finish in the event with a time of 45.43, with teammate Preston Revere locking up a third-place finish in 45.71.

Miami secured two of the top three finishes in the 200 Breaststroke. RedHawk junior Marshall Griffin took first with a clocking of 2:05.61, with EMU's Donald Ellison directly behind in 2:05.64. Miami sophomore Blake Norman touched the wall in 2:05.93, good enough for a third-place showing.

With the Eagles holding onto a slight edge in the team standings, Miami officially took the lead with Mike Donahue's win in the ensuing 200 Butterfly (1:49.54). EMU remained close, however, claiming second and third-place honors in the event. Heading into the three-meter diving competition, the RedHawks owned a ┬Ż point advantage over the Eagles (796.5-796).

With freshman Chris Heaton's first-place tally in the three-meter board, Miami extended their lead to 13 points heading into the 400 Freestyle Relay, the final event of the session. RedHawk senior Zach Niehaus tallied a second-place finish, while EMU's Josh Olson came in third overall.

In the final relay, EMU's foursome of Revere, Andy Gantzer, Dan Wohl and Kevin Joyce did their part by claiming first overall, but a second-place Miami finish was enough to hold onto the lead and the win.

All-MAC First Team
Paul Ricard, Miami
Kurtis Leer, Ball State
Dan Wohl, EMU
Justin Marcy, Miami
Griffin Marshall, Miami
Chris Heaton, Miami
Mike Donohue, Miami
Mark Kurtzer, EMU
Theo Kuczek, Miami
Stephen D'Arrigo, Ohio
Kevin Joyce, EMU
Jason Piercey, EMU
Ryan Fulkerson, EMU
Preston Revere, EMU
Adam Konopka, Ball State

All-MAC Second Team
Luke Herlehy, Ohio
Blake Norman, Miami
Scott Robson, Miami
Steve Bowling, EMU
Andrew O'Neill, Miami
Steven Hill, EMU
Donald Ellison, EMU
Andrew Ciesielski, EMU
Andy Gantzer, EMU
Nick DuPuis, Miami
Josh Schum, Ball State
Patrick Carroll, Miami
Matt Bey, Ohio
Ritchie Caudill, Ball State
Andy Amyot, Miami

Senior Swimmer of the Year
Kurtis Leer, Ball State
Scott Robson, Miami

Swimmer of the Year
Paul Ricard, Miami

Diver of the Year
Chris Heaton, Miami

Swimming Coach of the Year
Pete Lindsay, Miami

Diving Coach of the Year
Loren "Buck" Smith, EMU

Licensed to Ohio University / S.E.A.S.  Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2006 10:14 PM
                 Men's MAC Championship - 3/2/2006 to 3/4/2006
                             Sanction #: #0118 OH
                                    Results

Event 1 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals =============================================================================== 1 Eastern Michigan University 'A' 1:21.91 1) Revere, Preston JR 2) Rowland, Mike SO 3) Gantzer, Andy FR 4) Joyce, Kevin SR 20.82 20.48 20.32 20.29 2 Miami University-OH 'A' 1:22.71 1) Kuczek, Theo D FR 2) Amyot, Andy J JR 3) Marcy, Justin D JR 4) McHugh, Ryan P SO 21.31 20.78 20.05 20.57 3 Ball State University 'A' 1:23.47 1) Leer, Kurtis A SR 2) Caudill, Ritchie W SR 3) McQuiston, Tyler SO 4) Schum, Josh F SR 20.91 21.49 20.60 20.47 4 Ohio University-OH 'A' 1:23.73 1) D'Arrigo, Stephen FR 2) Jupp, Donald SR 3) Post, Tyler SO 4) Belton, Andrew J FR 21.58 20.11 20.81 21.23 5 Buffalo 'A' 1:26.43 1) Schuster, Kevin FR 2) Hurst, Jeff SR 3) Gatley, Kevin SR 4) Souza, Leandro SO 21.69 21.51 21.37 21.86

Event 2 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Ricard, Paul B JR Mus-OH 4:32.07 4:26.14 24.78 26.34 26.72 26.93 26.51 26.68 27.27 27.25 27.21 26.45 2 Piercey, Jason JR Emu 4:29.60 4:28.71 24.79 26.59 26.89 27.31 27.16 27.00 27.33 27.30 27.34 27.00 3 Herlehy, Luke SO OU-OH 4:34.16 4:29.99 24.98 27.07 27.15 27.21 27.63 27.52 27.55 27.51 27.29 26.08 4 Bowling, Steve SO Emu 4:36.31 4:32.17 25.51 27.62 27.47 27.80 27.56 27.36 27.54 27.54 27.02 26.75 5 Hill, Steven JR Emu 4:33.51 4:34.00 25.09 27.09 27.61 27.97 28.38 28.18 28.04 27.83 27.55 26.26 6 Robson, Scott A SR Mus-OH 4:34.15 4:34.54 25.14 27.24 27.87 28.07 28.23 28.13 27.94 27.91 27.44 26.57 7 Stanczyk, Eric SR Emu 4:33.71 4:35.02 25.08 27.26 27.29 27.78 27.88 27.90 28.12 28.24 28.41 27.06 8 Sparks, Charlie FR OU-OH 4:35.29 4:37.29 25.39 27.28 28.03 28.10 28.13 28.39 28.06 27.84 28.29 27.78 B - Final 9 DuCharme, Scott W FR Mus-OH 4:40.27 4:36.99 25.41 27.47 28.18 28.41 28.15 27.79 27.92 27.93 28.06 27.67 10 Stetson, Brett SR OU-OH 4:39.37 4:39.18 26.08 27.72 28.13 27.95 28.20 28.30 28.11 28.26 28.59 27.84 11 Bayne, Jim N FR OU-OH 4:38.68 4:39.25 26.23 27.62 28.02 28.26 28.41 28.48 28.73 28.82 27.99 26.69 12 Flecher, Greg SR OU-OH 4:39.59 4:39.42 25.04 27.81 28.47 28.60 28.54 28.89 28.77 28.03 28.43 26.84 13 Adams, Luke JR UB 4:42.62 4:39.64 25.78 27.62 28.00 28.40 28.37 28.44 28.65 28.47 28.63 27.28 14 Hembree, Kyle FR Bsu 4:39.45 4:39.85 25.81 27.31 27.69 28.16 28.37 28.47 28.41 28.84 29.05 27.74 15 Hine, David F SR Mus-OH 4:40.00 4:40.03 26.04 27.49 27.71 28.22 28.38 28.88 28.96 29.13 28.41 26.81 16 Lullo, Jim R SR Bsu 4:47.11 4:47.85 25.18 27.65 28.54 28.62 28.56 29.24 29.70 29.97 30.39 30.00

Event 2 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Piercey, Jason JR Emu 4:29.60 2 Ricard, Paul B JR Mus-OH 4:32.07 3 Hill, Steven JR Emu 4:33.51 4 Stanczyk, Eric SR Emu 4:33.71 5 Robson, Scott A SR Mus-OH 4:34.15 6 Herlehy, Luke SO OU-OH 4:34.16 7 Sparks, Charlie FR OU-OH 4:35.29 8 Bowling, Steve SO Emu 4:36.31 ------------------------------------------------------------------------- 9 Bayne, Jim N FR OU-OH 4:38.68 10 Stetson, Brett SR OU-OH 4:39.37 11 Hembree, Kyle FR Bsu 4:39.45 12 Flecher, Greg SR OU-OH 4:39.59 13 Hine, David F SR Mus-OH 4:40.00 14 DuCharme, Scott W FR Mus-OH 4:40.27 15 Adams, Luke JR UB 4:42.62 16 Lullo, Jim R SR Bsu 4:47.11 ------------------------------------------------------------------------- -- Kish, Dan FR Emu X4:39.13 -- Knierim, Craig FR Emu X4:39.15 -- Greco, Matt FR OU-OH X4:42.89 -- Morris, Jamie G JR Mus-OH X4:43.58 -- Moser, Cy SO OU-OH X4:47.64

Event 3 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Wohl, Dan JR Emu 1:51.82 1:51.34 24.26 28.81 32.01 26.26 2 Konopka, Adam A JR Bsu 1:52.39 1:53.20 24.18 27.85 33.39 27.78 3 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:53.55 1:53.81 24.47 28.87 33.80 26.67 4 Ellison, Donald FR Emu 1:54.64 1:54.71 25.49 28.40 33.10 27.72 5 Norman, Blake E SO Mus-OH 1:55.42 1:54.98 24.69 30.22 32.14 27.93 6 Caudill, Ritchie W SR Bsu 1:54.06 1:55.46 24.60 29.42 33.20 28.24 7 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 1:55.47 1:55.67 24.76 29.13 35.17 26.61 8 Bey, Matt SR OU-OH 1:55.51 1:56.09 23.81 29.68 34.81 27.79 B - Final 9 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:56.44 1:55.32 24.84 30.39 33.65 26.44 10 Marshall, Griffin JR Mus-OH 1:55.53 1:55.58 25.36 29.99 32.84 27.39 11 Hurst, Jeff SR UB 1:56.35 1:56.25 24.72 29.28 35.29 26.96 12 Bank, Jason S FR Mus-OH 1:56.56 1:56.26 25.73 29.32 34.13 27.08 13 Kurtzer, Mark FR Emu 1:58.86 1:56.36 25.39 28.71 35.71 26.55 14 Ferrigno, Tom FR OU-OH 1:55.88 1:56.65 25.31 30.21 34.00 27.13 15 Pampush, Bobby FR OU-OH 1:57.05 1:56.87 25.19 30.13 35.45 26.10 16 Wohl, Adam FR Emu 1:57.85 1:57.02 26.00 30.59 33.10 27.33

Event 3 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Wohl, Dan JR Emu 1:51.82 2 Konopka, Adam A JR Bsu 1:52.39 3 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:53.55 4 Caudill, Ritchie W SR Bsu 1:54.06 5 Ellison, Donald FR Emu 1:54.64 6 Norman, Blake E SO Mus-OH 1:55.42 7 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 1:55.47 8 Bey, Matt SR OU-OH 1:55.51 ------------------------------------------------------------------------- 9 Marshall, Griffin JR Mus-OH 1:55.53 10 Ferrigno, Tom FR OU-OH 1:55.88 11 Hurst, Jeff SR UB 1:56.35 12 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:56.44 13 Bank, Jason S FR Mus-OH 1:56.56 14 Pampush, Bobby FR OU-OH 1:57.05 15 Wohl, Adam FR Emu 1:57.85 16 Kurtzer, Mark FR Emu 1:58.86 ------------------------------------------------------------------------- 17 Reutter, Jason FR OU-OH 2:00.07 18 Meyers, Chris FR Emu 2:01.18 ------------------------------------------------------------------------- 19 Hurst, Mike SO UB 2:01.22 20 Franklin, Ryan SO Bsu 2:01.98 -- Mortimer, Chase P SO Mus-OH X1:54.38 -- Schaefer, John FR OU-OH X1:57.69

Event 4 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Leer, Kurtis A SR Bsu 20.65 20.62 2 Joyce, Kevin SR Emu 20.52 20.64 2 Revere, Preston JR Emu 20.54 20.64 4 Marcy, Justin D JR Mus-OH 21.05 20.71 5 Jupp, Donald SR OU-OH 20.74 20.91 6 Rowland, Mike SO Emu 20.67 20.97 7 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 20.86 21.08 8 Gantzer, Andy FR Emu 20.93 21.31 B - Final 9 Schum, Josh F SR Bsu 21.17 20.98 10 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 21.24 21.07 11 Amyot, Andy J JR Mus-OH 21.21 21.35 12 McQuiston, Tyler SO Bsu 21.12 21.44 13 Post, Tyler SO OU-OH 21.64 21.61 14 Belton, Andrew J FR OU-OH 21.51 21.70 15 Ihasz, Rob SO OU-OH 21.97 22.14 16 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 21.59 22.41

Event 4 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Joyce, Kevin SR Emu 20.52 2 Revere, Preston JR Emu 20.54 3 Leer, Kurtis A SR Bsu 20.65 4 Rowland, Mike SO Emu 20.67 5 Jupp, Donald SR OU-OH 20.74 6 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 20.86 7 Gantzer, Andy FR Emu 20.93 8 Marcy, Justin D JR Mus-OH 21.05 ------------------------------------------------------------------------- 9 McQuiston, Tyler SO Bsu 21.12 10 Schum, Josh F SR Bsu 21.17 11 Amyot, Andy J JR Mus-OH 21.21 12 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 21.24 13 Belton, Andrew J FR OU-OH 21.51 14 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 21.59 15 Post, Tyler SO OU-OH 21.64 16 Ihasz, Rob SO OU-OH 21.97 ------------------------------------------------------------------------- 17 Souza, Leandro SO UB 22.17 18 McIntosh, Ian JR Bsu 22.20 ------------------------------------------------------------------------- 19 Stakleff, Brandon FR OU-OH 22.22 20 Funk, Robert D SR Bsu 22.28 21 Fulkerson, Dustin T SR Bsu 22.61 22 Pettit, Brett SO Bsu 22.64 23 Harris, Dave FR UB 22.76 -- Roe, Derick FR Emu X20.42 -- Crabtree, Ethan FR Emu X20.95 -- Siegel, Zac L FR Mus-OH X21.09 -- Jonas, Jared SO Emu X21.65 -- Zawadzki, Phil SR OU-OH X21.71 -- Carey, James FR OU-OH X21.82 -- Brown, Mike P FR Mus-OH X21.87 -- Braden, Chris SO Bsu X22.75

Event 5 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== Finals 1 Heaton, Chris FR Mus-OH 301.25 333.50 2 Olson, Josh JR Emu 309.95 308.65 3 Whitaker, Zach C JR Bsu 247.05 287.80 4 Lynch, Cassidy FR UB 281.60 287.50 5 Niehaus, Zach R SR Mus-OH 287.00 279.10 6 Kleinert, Nick SR Mus-OH 286.80 276.15 7 Guinen, Matt FR Emu 264.15 271.60 8 McKown, David M FR Mus-OH 245.30 266.45

Event 5 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Olson, Josh JR Emu 309.95 2 Heaton, Chris FR Mus-OH 301.25 3 Niehaus, Zach R SR Mus-OH 287.00 4 Kleinert, Nick SR Mus-OH 286.80 5 Lynch, Cassidy FR UB 281.60 6 Guinen, Matt FR Emu 264.15 7 Whitaker, Zach C JR Bsu 247.05 8 McKown, David M FR Mus-OH 245.30 9 Rahn, Kendall SO Emu 229.65 10 Reinke, Ryan E SO Mus-OH 212.65 11 Bye, Caleb JR Bsu 207.55 12 Linn, David FR Bsu 206.50

Event 6 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals =============================================================================== 1 Miami University-OH 'A' 3:22.36 1) O'Neill, Andrew M SR 2) Marshall, Griffin JR 3) Marcy, Justin D JR 4) McHugh, Ryan P SO 25.26 51.46 25.90 56.36 23.02 49.14 21.78 45.40 2 Eastern Michigan University 'A' 3:23.77 1) Olesinski, Andrzej SO 2) Joyce, Kevin SR 3) Fulkerson, Ryan FR 4) Wohl, Dan JR 24.81 52.76 25.68 55.96 22.72 49.52 21.68 45.53 3 Ball State University 'A' 3:26.02 1) Leer, Kurtis A SR 2) Caudill, Ritchie W SR 3) Konopka, Adam A JR 4) Schum, Josh F SR 24.97 51.35 27.17 58.60 23.25 50.86 21.40 45.21 4 Ohio University-OH 'A' 3:26.44 1) D'Arrigo, Stephen FR 2) Reutter, Jason FR 3) Post, Tyler SO 4) Jupp, Donald SR 25.24 51.76 26.56 58.31 23.57 51.09 21.57 45.28 5 Buffalo 'A' 3:34.30 1) Bessel, Kurt SR 2) Souza, Leandro SO 3) Schuster, Kevin FR 4) Hurst, Jeff SR 25.51 53.32 28.48 1:01.68 23.51 51.36 22.28 47.94

Event 7 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals =============================================================================== 1 Miami University-OH 'A' 1:31.13 1) O'Neill, Andrew M SR 2) Kuczek, Theo D FR 3) Marcy, Justin D JR 4) McHugh, Ryan P SO 24.22 24.46 21.99 20.46 2 Ohio University-OH 'A' 1:33.07 1) D'Arrigo, Stephen FR 2) Stakleff, Brandon FR 3) Bey, Matt SR 4) Jupp, Donald SR 23.91 26.33 22.65 20.18 3 Ball State University 'A' 1:33.59 1) Konopka, Adam A JR 2) Franklin, Ryan SO 3) Caudill, Ritchie W SR 4) McQuiston, Tyler SO 23.99 25.96 23.13 20.51 4 Buffalo 'A' 1:38.37 1) Bessel, Kurt SR 2) Souza, Leandro SO 3) Schuster, Kevin FR 4) Gatley, Kevin SR 24.92 28.02 23.71 21.72 -- Eastern Michigan University 'A' DQ 1) Olesinski, Andrzej SO 2) Meyers, Chris FR 3) Revere, Preston JR 4) Joyce, Kevin SR 24.60 25.52 21.90 19.40

Event 8 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Wohl, Dan JR Emu 3:56.78 3:55.62 24.54 27.83 30.83 30.14 33.25 33.84 28.08 27.11 2 Robson, Scott A SR Mus-OH 4:01.00 4:01.06 24.50 27.53 32.35 31.92 34.48 35.33 28.28 26.67 3 Bowling, Steve SO Emu 4:03.78 4:02.11 25.82 28.95 31.20 30.94 35.66 35.99 26.85 26.70 4 Herlehy, Luke SO OU-OH 4:02.61 4:02.15 25.52 28.76 31.39 30.67 35.90 36.41 27.33 26.17 5 Konopka, Adam A JR Bsu 4:03.07 4:02.44 25.11 28.66 30.07 30.35 35.09 36.04 29.20 27.92 6 Hill, Steven JR Emu 4:02.32 4:03.33 26.24 29.14 31.55 31.25 35.90 36.31 26.90 26.04 6 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 4:04.76 4:03.33 25.22 29.52 30.35 30.61 36.85 37.10 27.33 26.35 8 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 4:04.45 4:06.37 25.16 28.52 30.18 29.70 37.40 37.84 29.75 27.82 B - Final 9 Ellison, Donald FR Emu 4:06.11 4:02.94 26.19 30.54 29.87 29.33 33.57 35.22 29.65 28.57 10 Bank, Jason S FR Mus-OH 4:05.64 4:05.33 26.11 30.06 31.56 31.54 34.64 35.80 28.13 27.49 11 Ferrigno, Tom FR OU-OH 4:06.41 4:06.40 26.07 29.98 31.54 31.60 35.13 35.95 28.66 27.47 12 Hembree, Kyle FR Bsu 4:08.31 4:07.45 26.48 30.26 31.44 31.33 35.38 36.59 28.55 27.42 13 Wohl, Adam FR Emu 4:13.53 4:07.97 27.02 30.58 32.58 31.98 34.30 35.01 28.45 28.05 14 Hurst, Jeff SR UB 4:14.78 4:10.39 25.15 29.61 31.39 31.80 37.41 37.64 28.57 28.82 15 Hurst, Mike SO UB 4:22.16 4:17.41 25.21 29.74 33.91 34.21 37.17 38.18 29.63 29.36 16 Lullo, Jim R SR Bsu 4:18.89 4:20.30 26.19 31.12 31.93 31.14 40.47 41.02 29.95 28.48

Event 8 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Wohl, Dan JR Emu 3:56.78 24.71 27.86 30.71 30.38 33.49 34.16 28.46 27.01 2 Robson, Scott A SR Mus-OH 4:01.00 24.77 27.65 32.63 32.05 34.04 35.22 27.42 27.22 3 Hill, Steven JR Emu 4:02.32 25.88 28.89 31.84 31.43 36.00 35.66 26.98 25.64 4 Herlehy, Luke SO OU-OH 4:02.61 25.68 28.64 31.15 30.75 35.85 36.84 27.10 26.60 5 Konopka, Adam A JR Bsu 4:03.07 25.41 29.44 30.29 30.02 34.91 35.59 29.25 28.16 6 Bowling, Steve SO Emu 4:03.78 25.77 28.86 30.29 29.42 36.09 36.88 27.78 28.69 7 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 4:04.45 25.33 28.22 30.13 29.36 36.92 37.27 29.23 27.99 8 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 4:04.76 25.35 29.12 31.72 31.03 36.33 37.24 27.98 25.99 ------------------------------------------------------------------------- 9 Bank, Jason S FR Mus-OH 4:05.64 26.30 29.49 31.60 31.71 35.09 35.51 28.26 27.68 10 Ellison, Donald FR Emu 4:06.11 26.89 31.04 30.95 30.62 34.01 35.25 29.44 27.91 11 Ferrigno, Tom FR OU-OH 4:06.41 25.79 30.29 31.32 31.19 35.11 35.58 29.00 28.13 12 Hembree, Kyle FR Bsu 4:08.31 26.76 30.42 31.00 30.78 35.82 36.94 29.10 27.49 13 Wohl, Adam FR Emu 4:13.53 26.30 29.92 32.43 32.14 35.29 36.45 30.82 30.18 14 Hurst, Jeff SR UB 4:14.78 25.32 30.18 32.47 32.26 37.50 38.51 29.43 29.11 15 Lullo, Jim R SR Bsu 4:18.89 25.60 31.14 31.45 31.13 39.73 40.89 29.79 29.16 16 Hurst, Mike SO UB 4:22.16 25.83 30.22 34.05 34.15 38.34 38.76 30.81 30.00 ------------------------------------------------------------------------- -- Mortimer, Chase P SO Mus-OH X4:11.10 25.79 29.86 31.12 31.00 36.36 37.69 30.11 29.17 -- Kish, Dan FR Emu X4:11.71 26.03 28.79 33.06 32.98 36.41 36.59 29.52 28.33 -- Mello, Davis FR Mus-OH X4:14.60 26.11 29.80 32.61 32.94 35.06 36.25 31.07 30.76

Event 9 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Marcy, Justin D JR Mus-OH 49.86 49.31 23.24 26.07 2 Fulkerson, Ryan FR Emu 50.18 49.55 23.22 26.33 3 Revere, Preston JR Emu 49.90 50.10 23.39 26.71 4 Amyot, Andy J JR Mus-OH 50.69 50.67 23.72 26.95 5 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 50.88 51.10 23.62 27.48 6 Bey, Matt SR OU-OH 50.76 51.15 23.70 27.45 7 Post, Tyler SO OU-OH 51.26 51.56 24.09 27.47 8 Pampush, Bobby FR OU-OH 51.43 51.65 24.08 27.57 B - Final 9 Greishop, Brad JR Emu 51.83 51.34 23.93 27.41 10 Flecher, Greg SR OU-OH 51.46 51.40 24.11 27.29 11 Olesinski, Andrzej SO Emu 51.61 51.56 23.61 27.95 12 Rowland, Mike SO Emu 51.70 51.57 22.84 28.73 13 Schuster, Kevin FR UB 51.86 52.28 24.23 28.05 14 Moessinger, Aaron JR UB 52.68 52.47 24.78 27.69 15 McIntosh, Ian JR Bsu 53.04 52.84 24.79 28.05 16 Stetson, Drew SO OU-OH 53.27 53.34 25.39 27.95

Event 9 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Marcy, Justin D JR Mus-OH 49.86 23.45 26.41 2 Revere, Preston JR Emu 49.90 23.22 26.68 3 Fulkerson, Ryan FR Emu 50.18 23.69 26.49 4 Amyot, Andy J JR Mus-OH 50.69 23.72 26.97 5 Bey, Matt SR OU-OH 50.76 23.71 27.05 6 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 50.88 23.47 27.41 7 Post, Tyler SO OU-OH 51.26 23.83 27.43 8 Pampush, Bobby FR OU-OH 51.43 24.22 27.21 ------------------------------------------------------------------------- 9 Flecher, Greg SR OU-OH 51.46 24.27 27.19 10 Olesinski, Andrzej SO Emu 51.61 23.37 28.24 11 Rowland, Mike SO Emu 51.70 23.49 28.21 12 Greishop, Brad JR Emu 51.83 23.92 27.91 13 Schuster, Kevin FR UB 51.86 24.04 27.82 14 Moessinger, Aaron JR UB 52.68 24.70 27.98 15 McIntosh, Ian JR Bsu 53.04 25.02 28.02 16 Stetson, Drew SO OU-OH 53.27 24.25 29.02 ------------------------------------------------------------------------- 17 Taylor, Cameron SO Bsu 54.86 25.17 29.69 18 Cuticchia, Tommie SR Bsu 56.74 26.17 30.57 ------------------------------------------------------------------------- 19 Tracy, Danny FR Bsu 57.42 26.60 30.82 -- Carey, James FR OU-OH X53.59 24.70 28.89 -- Chilcote, James SO OU-OH X56.05 24.37 31.68

Event 10 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Leer, Kurtis A SR Bsu 1:40.50 1:39.50 23.49 24.98 25.58 25.45 2 Ricard, Paul B JR Mus-OH 1:39.85 1:40.05 23.82 25.60 25.66 24.97 3 Gantzer, Andy FR Emu 1:41.23 1:40.31 23.62 25.47 25.61 25.61 4 Piercey, Jason JR Emu 1:39.99 1:40.42 23.71 25.48 25.53 25.70 5 Schum, Josh F SR Bsu 1:42.42 1:41.61 23.39 25.87 25.72 26.63 6 Stanczyk, Eric SR Emu 1:41.75 1:42.15 23.71 25.57 26.34 26.53 7 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:41.88 1:42.17 23.89 25.61 26.15 26.52 8 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:42.44 1:42.25 24.08 25.80 26.24 26.13 B - Final 9 Sparks, Charlie FR OU-OH 1:42.90 1:44.03 24.84 26.35 26.78 26.06 10 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 1:44.24 1:44.35 24.86 27.03 27.17 25.29 11 Gatley, Kevin SR UB 1:44.95 1:44.71 24.73 26.96 26.83 26.19 12 Stetson, Brett SR OU-OH 1:45.55 1:45.13 25.51 26.88 26.79 25.95 13 Augustyn, Mark FR Bsu 1:45.87 1:46.49 25.12 26.85 27.43 27.09 14 Fulkerson, Dustin T SR Bsu 1:50.67 1:49.40 24.92 27.80 28.01 28.67 15 Harris, Dave FR UB 1:50.25 1:50.14 25.05 27.52 28.21 29.36

Event 10 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Ricard, Paul B JR Mus-OH 1:39.85 23.94 25.39 25.56 24.96 2 Piercey, Jason JR Emu 1:39.99 23.68 25.37 25.69 25.25 3 Leer, Kurtis A SR Bsu 1:40.50 23.46 24.99 25.85 26.20 4 Gantzer, Andy FR Emu 1:41.23 23.58 26.11 25.66 25.88 5 Stanczyk, Eric SR Emu 1:41.75 23.32 25.57 26.17 26.69 6 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:41.88 23.87 25.62 26.22 26.17 7 Schum, Josh F SR Bsu 1:42.42 23.92 25.85 26.27 26.38 8 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:42.44 24.31 25.98 25.96 26.19 ------------------------------------------------------------------------- 9 Sparks, Charlie FR OU-OH 1:42.90 24.79 26.02 26.49 25.60 10 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 1:44.24 24.43 26.69 27.04 26.08 11 Gatley, Kevin SR UB 1:44.95 23.78 26.21 27.04 27.92 12 Stetson, Brett SR OU-OH 1:45.55 25.26 26.28 26.90 27.11 13 Augustyn, Mark FR Bsu 1:45.87 24.34 26.51 27.44 27.58 14 Harris, Dave FR UB 1:50.25 24.61 27.02 28.73 29.89 15 Fulkerson, Dustin T SR Bsu 1:50.67 25.53 27.52 28.47 29.15 -- Knierim, Craig FR Emu X1:42.95 23.99 25.92 26.36 26.68 -- Siegel, Zac L FR Mus-OH X1:43.18 23.69 25.72 26.29 27.48 -- Brown, Mike P FR Mus-OH X1:43.40 23.73 26.11 26.40 27.16 -- Morris, Jamie G JR Mus-OH X1:43.92 24.13 25.90 26.71 27.18 -- Roe, Derick FR Emu X1:45.06 23.78 26.27 27.30 27.71 -- Moser, Cy SO OU-OH X1:46.07 23.82 26.66 27.43 28.16 -- Braden, Chris SO Bsu X1:55.71 25.89 28.61 30.56 30.65 -- Bayne, Jim N FR OU-OH DQ

Event 11 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 56.51 56.71 26.05 30.66 2 Joyce, Kevin SR Emu 56.68 56.95 26.07 30.88 3 Marshall, Griffin JR Mus-OH 57.17 56.96 26.52 30.44 4 Norman, Blake E SO Mus-OH 57.26 57.63 26.84 30.79 5 Meyers, Chris FR Emu 57.57 57.79 26.95 30.84 6 Amyot, Andy J JR Mus-OH 58.41 58.27 27.54 30.73 7 Stakleff, Brandon FR OU-OH 58.07 58.76 27.24 31.52 8 Reutter, Jason FR OU-OH 58.60 58.82 27.45 31.37 B - Final 9 Franklin, Ryan SO Bsu 59.36 59.34 28.11 31.23 10 Caudill, Ritchie W SR Bsu 58.65 59.37 27.84 31.53 11 Hine, David F SR Mus-OH 59.67 59.67 28.13 31.54 12 Suter, Jamie SR OU-OH 59.32 59.71 28.27 31.44 13 Funk, Robert D SR Bsu 59.64 59.84 28.15 31.69 14 Taylor, Cameron SO Bsu 1:02.02 1:01.16 28.16 33.00 15 Souza, Leandro SO UB 1:01.71 1:01.90 28.88 33.02 16 Goas, Griff R JR Bsu 1:01.76 1:01.92 29.72 32.20

Event 11 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 56.51 25.94 30.57 2 Joyce, Kevin SR Emu 56.68 26.24 30.44 3 Marshall, Griffin JR Mus-OH 57.17 26.55 30.62 4 Norman, Blake E SO Mus-OH 57.26 26.71 30.55 5 Meyers, Chris FR Emu 57.57 26.78 30.79 6 Stakleff, Brandon FR OU-OH 58.07 27.12 30.95 7 Amyot, Andy J JR Mus-OH 58.41 27.54 30.87 8 Reutter, Jason FR OU-OH 58.60 27.34 31.26 ------------------------------------------------------------------------- 9 Caudill, Ritchie W SR Bsu 58.65 27.94 30.71 10 Suter, Jamie SR OU-OH 59.32 28.17 31.15 11 Franklin, Ryan SO Bsu 59.36 28.14 31.22 12 Funk, Robert D SR Bsu 59.64 27.52 32.12 13 Hine, David F SR Mus-OH 59.67 27.92 31.75 14 Souza, Leandro SO UB 1:01.71 29.00 32.71 15 Goas, Griff R JR Bsu 1:01.76 29.45 32.31 16 Taylor, Cameron SO Bsu 1:02.02 29.40 32.62 ------------------------------------------------------------------------- 17 McQuiston, Tyler SO Bsu 1:04.59 29.04 35.55 -- Schaefer, John FR OU-OH X1:00.06 27.71 32.35 -- Mello, Davis FR Mus-OH X1:00.52 28.23 32.29

Event 12 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 52.15 51.57 25.12 26.45 2 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 51.24 51.99 25.55 26.44 3 Ihasz, Rob SO OU-OH 52.48 52.15 25.26 26.89 3 Fulkerson, Ryan FR Emu 51.65 52.15 25.11 27.04 5 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 52.43 52.37 25.86 26.51 6 Kurtzer, Mark FR Emu 52.54 52.83 25.84 26.99 7 Adams, Luke JR UB 52.90 52.86 25.78 27.08 8 Stetson, Drew SO OU-OH 53.01 53.57 26.12 27.45 B - Final 9 Olesinski, Andrzej SO Emu 53.22 52.50 25.06 27.44 10 Greishop, Brad JR Emu 53.48 53.41 26.07 27.34 11 Belton, Andrew J FR OU-OH 53.89 53.58 25.95 27.63 12 Pettit, Brett SO Bsu 53.52 53.59 25.65 27.94 13 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 53.10 53.82 25.70 28.12 14 Bessel, Kurt SR UB 53.81 53.88 26.20 27.68 15 Shi, Richard FR UB 54.31 54.41 26.29 28.12 16 Jupp, Donald SR OU-OH 54.22 54.51 26.23 28.28

Event 12 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 51.24 25.17 26.07 2 Fulkerson, Ryan FR Emu 51.65 25.23 26.42 3 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 52.15 25.60 26.55 4 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 52.43 25.78 26.65 5 Ihasz, Rob SO OU-OH 52.48 25.44 27.04 6 Kurtzer, Mark FR Emu 52.54 25.67 26.87 7 Adams, Luke JR UB 52.90 25.56 27.34 8 Stetson, Drew SO OU-OH 53.01 25.63 27.38 ------------------------------------------------------------------------- 9 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 53.10 25.32 27.78 10 Olesinski, Andrzej SO Emu 53.22 25.70 27.52 11 Greishop, Brad JR Emu 53.48 26.20 27.28 12 Pettit, Brett SO Bsu 53.52 25.75 27.77 13 Bessel, Kurt SR UB 53.81 25.82 27.99 14 Belton, Andrew J FR OU-OH 53.89 26.16 27.73 15 Jupp, Donald SR OU-OH 54.22 26.36 27.86 16 Shi, Richard FR UB 54.31 26.33 27.98 ------------------------------------------------------------------------- 17 Augustyn, Mark FR Bsu 57.51 28.37 29.14 18 Cuticchia, Tommie SR Bsu 58.26 28.80 29.46 ------------------------------------------------------------------------- -- Dankovich, Justin A FR Mus-OH X53.23 25.96 27.27 -- Zawadzki, Phil SR OU-OH X54.05 25.80 28.25 -- Crabtree, Ethan FR Emu X54.78 26.32 28.46 -- Jonas, Jared SO Emu X54.85 26.67 28.18 -- Chilcote, James SO OU-OH X55.00 26.47 28.53

Event 13 Men 800 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals =============================================================================== 1 Eastern Michigan University 'A' 6:43.22 1) Wohl, Dan JR 2) Bowling, Steve SO 3) Gantzer, Andy FR 4) Piercey, Jason JR 23.36 48.61 1:14.14 1:39.75 23.63 49.58 1:15.22 1:41.60 23.40 50.03 1:16.22 1:41.74 22.91 48.22 1:14.15 1:40.13 2 Miami University-OH 'A' 6:49.27 1) Ricard, Paul B JR 2) Carroll, Patrick T SR 3) O'Rourke, Brian R SR 4) Robson, Scott A SR 23.77 49.34 1:15.36 1:41.34 23.74 49.58 1:16.20 1:42.45 23.58 49.69 1:16.00 1:42.65 24.28 50.13 1:16.39 1:42.83 3 Ball State University 'A' 6:51.85 1) Schum, Josh F SR 2) Lullo, Jim R SR 3) Hembree, Kyle FR 4) Leer, Kurtis A SR 24.01 49.67 1:15.35 1:41.32 23.78 50.71 1:18.29 1:46.01 23.86 50.05 1:17.34 1:44.86 22.88 47.56 1:13.06 1:39.66 4 Ohio University-OH 'A' 6:52.55 1) Flecher, Greg SR 2) Herlehy, Luke SO 3) Stetson, Brett SR 4) Sparks, Charlie FR 24.15 49.88 1:15.79 1:42.50 23.83 49.60 1:15.46 1:41.64 24.52 51.06 1:18.44 1:45.71 24.37 50.35 1:16.61 1:42.70 5 Buffalo 'A' 6:58.50 1) Gatley, Kevin SR 2) Hurst, Jeff SR 3) Adams, Luke JR 4) Schuster, Kevin FR 23.97 50.26 1:17.08 1:44.17 22.90 49.07 1:16.36 1:44.61 23.73 49.41 1:16.40 1:43.94 23.70 50.40 1:18.14 1:45.78

Event 14 Men 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals =============================================================================== 1 Ricard, Paul B JR Mus-OH 15:19.40 25.25 27.80 27.91 28.22 28.20 28.60 28.51 28.30 28.22 28.20 28.23 26.97 27.59 27.90 27.91 27.97 27.88 28.07 27.94 28.11 28.02 28.18 27.83 27.81 28.02 27.98 27.91 27.90 27.98 28.14 28.13 27.55 26.17 2 Piercey, Jason JR Emu 15:33.46 25.43 27.40 27.91 28.36 28.42 28.60 28.36 28.20 28.14 28.46 28.39 28.36 28.25 28.03 28.35 28.31 28.26 28.21 27.99 28.27 28.37 28.38 28.68 28.65 29.01 28.83 29.40 28.78 28.72 28.32 28.31 28.59 27.72 3 Herlehy, Luke SO OU-OH 15:35.37 25.80 27.53 27.64 27.89 27.72 27.93 27.99 28.18 28.43 28.41 28.53 28.55 28.46 28.88 28.73 28.54 28.78 28.81 28.76 28.82 28.99 28.66 28.60 28.51 28.59 28.85 28.25 28.83 28.56 28.25 28.86 29.21 26.83 4 Hill, Steven JR Emu 15:40.70 25.30 27.24 27.84 28.24 28.58 28.57 28.72 28.43 28.45 28.36 28.47 28.47 28.54 28.67 28.44 28.46 28.71 28.61 28.66 28.78 28.74 28.61 28.61 28.67 28.99 29.22 29.10 29.06 29.43 29.03 29.13 28.79 27.78 5 Bowling, Steve SO Emu 15:46.36 26.18 28.19 28.62 28.43 28.65 28.65 28.55 28.79 28.63 28.50 28.99 28.66 28.77 28.76 28.74 28.81 28.88 28.89 29.14 29.20 29.05 29.12 29.30 29.22 29.18 29.30 29.21 29.05 29.04 29.11 28.66 27.28 26.81 6 Sparks, Charlie FR OU-OH 15:46.65 25.96 27.78 28.59 28.67 28.78 28.65 28.71 28.69 28.88 28.66 28.88 28.65 28.93 28.81 28.90 28.80 28.87 29.04 29.08 29.21 28.89 28.65 28.73 29.31 29.15 29.15 29.42 29.20 29.22 29.24 29.04 28.25 25.86 7 Hembree, Kyle FR Bsu 16:03.79 25.82 27.90 28.48 28.91 29.25 29.09 29.05 29.62 29.59 29.94 29.19 29.14 29.30 29.56 29.69 29.43 29.42 29.43 29.57 29.53 29.33 29.52 29.50 29.57 29.51 29.75 29.77 29.39 29.78 29.15 29.23 29.32 28.06 8 DuCharme, Scott W FR Mus-OH 16:06.78 26.25 28.30 28.82 29.33 29.17 29.05 28.96 29.19 29.43 29.29 29.55 29.29 29.42 29.66 29.28 29.57 29.42 29.50 29.41 29.36 29.59 29.90 29.78 29.54 29.65 30.10 29.87 29.41 29.71 29.85 29.40 29.48 28.25 9 Stetson, Brett SR OU-OH 16:07.98 27.01 28.82 29.32 29.33 29.34 29.29 29.52 29.44 29.67 29.76 29.37 29.32 29.08 29.16 29.00 29.15 29.01 29.34 29.38 29.63 29.42 29.71 29.77 29.61 29.53 29.50 29.55 29.54 29.71 29.40 29.53 29.92 28.85 10 Suter, Jamie SR OU-OH 16:14.30 26.51 29.01 28.71 29.11 29.75 29.77 29.27 29.48 29.68 29.37 29.42 29.82 29.79 29.74 29.47 29.76 29.82 29.77 29.76 29.71 29.78 29.83 29.97 30.09 29.75 29.89 30.39 29.75 30.02 29.69 29.66 29.31 28.45 11 Bank, Jason S FR Mus-OH 16:22.50 26.80 29.07 29.59 29.62 29.56 29.37 29.36 29.23 29.40 29.46 29.58 29.81 29.75 29.75 30.07 29.99 30.09 30.46 30.36 30.34 30.41 30.40 30.27 30.20 30.35 30.25 30.45 30.25 30.05 30.11 29.86 29.58 28.66 12 Lullo, Jim R SR Bsu 16:42.26 26.33 29.24 29.79 29.87 29.83 30.01 30.13 30.21 30.25 30.33 30.44 30.82 30.98 30.74 30.73 30.75 30.80 30.58 30.48 30.83 30.65 30.70 30.71 30.63 31.00 30.76 30.98 31.00 30.95 30.15 30.91 30.52 30.16 13 Goas, Griff R JR Bsu 16:53.24 26.74 29.40 30.35 30.82 31.24 31.14 30.98 31.24 30.77 30.75 30.93 30.80 30.89 30.73 30.89 31.01 30.99 30.81 30.87 30.70 30.32 30.32 30.58 30.77 30.82 30.58 31.19 31.06 31.14 31.17 31.35 31.42 30.47 14 Tracy, Danny FR Bsu 17:47.59 27.68 30.44 31.28 31.68 31.88 31.85 32.21 32.38 32.05 32.22 32.67 32.46 32.51 32.62 33.01 32.77 33.11 32.77 33.24 32.71 33.48 33.10 32.57 33.14 33.33 33.50 32.69 32.79 32.58 32.66 32.43 32.27 31.51 -- Kish, Dan FR Emu X15:58.54 25.98 27.51 27.86 28.19 28.27 28.61 28.83 28.75 28.75 28.55 28.95 28.99 29.14 28.98 29.11 29.15 29.07 29.21 29.35 29.42 29.28 29.69 29.66 29.65 29.67 29.67 29.75 30.15 29.90 30.06 29.89 29.91 28.59 -- Knierim, Craig FR Emu X16:12.66 25.89 28.32 28.93 29.22 29.30 29.29 29.08 29.40 29.17 29.23 29.17 29.07 29.19 29.28 29.38 29.25 29.29 29.41 29.75 29.92 30.01 30.03 30.20 30.10 30.44 30.22 30.09 30.19 30.11 30.35 30.23 30.07 29.08 -- Greco, Matt FR OU-OH X16:24.20 26.90 29.07 29.41 29.68 29.62 30.08 30.01 29.74 30.19 30.02 30.03 30.17 30.20 30.18 30.19 30.36 30.32 29.94 30.42 30.26 29.80 29.97 30.14 30.08 30.07 30.08 30.21 30.28 30.02 29.32 30.15 29.24 28.05

Event 15 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Kurtzer, Mark FR Emu 1:51.55 1:51.05 26.56 28.09 28.45 27.95 2 Konopka, Adam A JR Bsu 1:52.00 1:51.65 26.69 28.51 28.15 28.30 3 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 1:53.96 1:52.41 26.72 28.45 29.06 28.18 4 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 1:52.77 1:53.00 27.09 28.81 28.68 28.42 5 Adams, Luke JR UB 1:52.91 1:53.72 26.74 28.42 28.87 29.69 6 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:53.79 1:53.99 26.77 28.70 29.69 28.83 7 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 1:53.71 1:54.16 27.17 29.10 29.12 28.77 8 Stetson, Drew SO OU-OH 1:54.17 1:57.28 27.16 29.06 29.96 31.10 B - Final 9 Ihasz, Rob SO OU-OH 1:54.99 1:55.32 27.70 29.66 29.22 28.74 10 Ferrigno, Tom FR OU-OH 1:55.08 1:55.41 27.52 29.49 29.36 29.04 11 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 1:56.45 1:55.85 27.60 29.65 29.90 28.70 12 Shi, Richard FR UB 1:56.68 1:56.84 26.84 28.84 29.93 31.23 13 Pettit, Brett SO Bsu 1:56.63 1:56.92 27.32 29.44 29.63 30.53 14 Bessel, Kurt SR UB 1:57.75 1:57.28 26.88 29.47 30.37 30.56 15 Augustyn, Mark FR Bsu 1:59.85 2:01.10 28.55 30.58 30.97 31.00

Event 15 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Kurtzer, Mark FR Emu 1:51.55 26.62 28.13 28.39 28.41 2 Konopka, Adam A JR Bsu 1:52.00 26.36 28.16 28.61 28.87 3 DuPuis, Nick A FR Mus-OH 1:52.77 27.40 28.57 28.32 28.48 4 Adams, Luke JR UB 1:52.91 26.64 27.97 28.90 29.40 5 Carroll, Patrick T SR Mus-OH 1:53.71 27.20 29.34 29.01 28.16 6 Ciesielski, Andrew SR Emu 1:53.79 26.70 28.42 29.14 29.53 7 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 1:53.96 26.36 28.83 29.44 29.33 8 Stetson, Drew SO OU-OH 1:54.17 27.10 28.86 28.82 29.39 ------------------------------------------------------------------------- 9 Ihasz, Rob SO OU-OH 1:54.99 27.15 28.73 29.19 29.92 10 Ferrigno, Tom FR OU-OH 1:55.08 27.27 28.65 29.47 29.69 11 D'Arrigo, Stephen FR OU-OH 1:56.45 27.07 28.69 30.14 30.55 12 Pettit, Brett SO Bsu 1:56.63 28.07 29.23 29.47 29.86 13 Shi, Richard FR UB 1:56.68 27.16 28.72 29.80 31.00 14 Bessel, Kurt SR UB 1:57.75 26.85 29.01 30.65 31.24 15 Augustyn, Mark FR Bsu 1:59.85 28.24 30.20 30.68 30.73 -- Dankovich, Justin A FR Mus-OH X1:56.96 27.59 30.38 29.89 29.10 -- Chilcote, James SO OU-OH X1:57.92 27.44 29.05 29.98 31.45 -- Jonas, Jared SO Emu X1:57.97 27.27 29.32 30.37 31.01

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Leer, Kurtis A SR Bsu 45.19 45.29 21.65 23.64 2 Joyce, Kevin SR Emu 46.12 45.43 21.55 23.88 3 Revere, Preston JR Emu 45.60 45.71 21.68 24.03 4 Schum, Josh F SR Bsu 46.14 45.86 22.01 23.85 5 Jupp, Donald SR OU-OH 46.23 45.88 21.79 24.09 6 Gantzer, Andy FR Emu 46.13 45.94 22.23 23.71 7 Marcy, Justin D JR Mus-OH 46.30 46.20 22.07 24.13 8 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 46.21 46.54 22.80 23.74 B - Final 9 Rowland, Mike SO Emu 46.37 46.49 21.80 24.69 9 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 46.64 46.49 22.47 24.02 11 Olesinski, Andrzej SO Emu 46.52 46.60 22.27 24.33 12 Belton, Andrew J FR OU-OH 47.51 47.22 22.79 24.43 13 Stanczyk, Eric SR Emu 47.79 47.55 22.61 24.94 14 Gatley, Kevin SR UB 48.51 47.68 22.88 24.80 15 Schuster, Kevin FR UB 47.32 48.03 22.89 25.14 16 McQuiston, Tyler SO Bsu 47.92 48.98 23.26 25.72

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Leer, Kurtis A SR Bsu 45.19 21.82 23.37 2 Revere, Preston JR Emu 45.60 21.73 23.87 3 Joyce, Kevin SR Emu 46.12 22.00 24.12 4 Gantzer, Andy FR Emu 46.13 22.23 23.90 5 Schum, Josh F SR Bsu 46.14 21.91 24.23 6 McHugh, Ryan P SO Mus-OH 46.21 22.44 23.77 7 Jupp, Donald SR OU-OH 46.23 22.16 24.07 8 Marcy, Justin D JR Mus-OH 46.30 22.23 24.07 ------------------------------------------------------------------------- 9 Rowland, Mike SO Emu 46.37 22.03 24.34 10 Olesinski, Andrzej SO Emu 46.52 22.13 24.39 11 Kuczek, Theo D FR Mus-OH 46.64 22.08 24.56 12 Schuster, Kevin FR UB 47.32 22.77 24.55 13 Belton, Andrew J FR OU-OH 47.51 22.52 24.99 14 Stanczyk, Eric SR Emu 47.79 22.83 24.96 15 McQuiston, Tyler SO Bsu 47.92 22.60 25.32 16 Gatley, Kevin SR UB 48.51 23.22 25.29 ------------------------------------------------------------------------- 17 Fulkerson, Dustin T SR Bsu 49.21 23.51 25.70 18 Harris, Dave FR UB 49.87 23.68 26.19 ------------------------------------------------------------------------- -- Roe, Derick FR Emu X45.74 21.70 24.04 -- Siegel, Zac L FR Mus-OH X46.92 22.29 24.63 -- Crabtree, Ethan FR Emu X47.04 22.43 24.61 -- Moser, Cy SO OU-OH X47.45 22.71 24.74 -- Morris, Jamie G JR Mus-OH X47.67 23.20 24.47 -- Zawadzki, Phil SR OU-OH X48.17 23.47 24.70 -- Carey, James FR OU-OH X48.19 23.30 24.89 -- Brown, Mike P FR Mus-OH X48.25 22.95 25.30 -- Greco, Matt FR OU-OH X49.48 24.07 25.41 -- Braden, Chris SO Bsu X50.45 24.33 26.12

Event 17 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Marshall, Griffin JR Mus-OH 2:05.61 2:05.61 28.10 32.15 32.70 32.66 2 Ellison, Donald FR Emu 2:06.52 2:05.64 28.36 31.89 32.35 33.04 3 Norman, Blake E SO Mus-OH 2:06.87 2:05.93 28.43 32.57 32.33 32.60 4 Caudill, Ritchie W SR Bsu 2:08.30 2:08.06 28.74 32.18 33.06 34.08 5 Wohl, Adam FR Emu 2:08.27 2:08.37 29.00 32.50 33.05 33.82 6 Suter, Jamie SR OU-OH 2:09.83 2:10.61 29.53 32.65 33.83 34.60 7 Reutter, Jason FR OU-OH 2:08.71 2:11.06 28.47 32.40 34.30 35.89 8 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 2:09.51 2:19.91 30.32 35.03 36.83 37.73 B - Final 9 Stakleff, Brandon FR OU-OH 2:10.46 2:09.14 28.35 33.04 33.45 34.30 10 Meyers, Chris FR Emu 2:10.00 2:09.62 28.53 32.95 34.04 34.10 11 Funk, Robert D SR Bsu 2:10.00 2:10.63 29.14 32.90 33.88 34.71 12 Hine, David F SR Mus-OH 2:15.70 2:12.06 28.84 33.32 35.13 34.77 13 Goas, Griff R JR Bsu 2:13.76 2:13.34 30.24 33.08 34.88 35.14 14 Franklin, Ryan SO Bsu 2:13.28 2:13.51 29.83 33.74 34.86 35.08 15 Souza, Leandro SO UB 2:16.45 2:16.79 30.42 34.34 36.03 36.00 16 Taylor, Cameron SO Bsu 2:17.92 2:21.10 31.32 35.50 36.98 37.30

Event 17 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Marshall, Griffin JR Mus-OH 2:05.61 28.06 32.33 32.40 32.82 2 Ellison, Donald FR Emu 2:06.52 28.17 31.88 32.76 33.71 3 Norman, Blake E SO Mus-OH 2:06.87 28.24 32.63 32.64 33.36 4 Wohl, Adam FR Emu 2:08.27 29.19 32.53 33.07 33.48 5 Caudill, Ritchie W SR Bsu 2:08.30 28.60 32.23 33.10 34.37 6 Reutter, Jason FR OU-OH 2:08.71 28.52 32.40 33.58 34.21 7 O'Neill, Andrew M SR Mus-OH 2:09.51 29.09 32.95 33.69 33.78 8 Suter, Jamie SR OU-OH 2:09.83 29.30 32.63 33.79 34.11 ------------------------------------------------------------------------- 9 Meyers, Chris FR Emu 2:10.00 28.86 32.21 33.51 35.42 9 Funk, Robert D SR Bsu 2:10.00 29.20 32.67 33.56 34.57 11 Stakleff, Brandon FR OU-OH 2:10.46 28.37 32.82 34.21 35.06 12 Franklin, Ryan SO Bsu 2:13.28 29.70 33.38 34.47 35.73 13 Goas, Griff R JR Bsu 2:13.76 30.50 33.62 34.09 35.55 14 Hine, David F SR Mus-OH 2:15.70 29.78 34.55 35.69 35.68 15 Souza, Leandro SO UB 2:16.45 30.60 33.96 35.67 36.22 16 Taylor, Cameron SO Bsu 2:17.92 29.74 33.99 36.41 37.78 ------------------------------------------------------------------------- -- Mello, Davis FR Mus-OH X2:09.47 29.51 33.34 33.36 33.26 -- Schaefer, John FR OU-OH X2:11.83 29.86 33.72 34.12 34.13

Event 18 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== A - Final 1 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 1:50.07 1:49.54 24.92 28.06 28.35 28.21 2 Wohl, Dan JR Emu 1:49.38 1:50.09 24.60 27.93 28.43 29.13 3 Fulkerson, Ryan FR Emu 1:50.61 1:50.25 25.16 27.79 28.55 28.75 4 Robson, Scott A SR Mus-OH 1:50.94 1:50.34 24.51 27.91 28.41 29.51 5 Flecher, Greg SR OU-OH 1:52.69 1:52.11 24.97 28.54 28.58 30.02 6 Greishop, Brad JR Emu 1:52.44 1:52.52 24.87 28.23 29.06 30.36 7 Bey, Matt SR OU-OH 1:55.32 1:53.93 25.32 28.65 30.04 29.92 8 DuCharme, Scott W FR Mus-OH 1:53.93 1:54.82 26.89 28.33 29.77 29.83 B - Final 9 Pampush, Bobby FR OU-OH 1:55.77 1:54.74 26.32 29.29 29.83 29.30 10 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:55.80 1:55.96 25.09 28.47 30.00 32.40 11 Moessinger, Aaron JR UB 1:55.54 1:56.54 25.36 28.87 30.52 31.79 12 Post, Tyler SO OU-OH 1:57.61 1:56.89 26.18 29.81 29.91 30.99 13 McIntosh, Ian JR Bsu 1:59.82 1:57.73 26.11 29.15 31.12 31.35 14 Hurst, Mike SO UB 1:58.01 1:57.88 25.30 29.65 31.12 31.81 15 Hurst, Jeff SR UB 1:57.07 1:58.50 24.96 28.75 31.14 33.65 16 Tracy, Danny FR Bsu 2:04.74 2:05.89 27.25 31.97 33.07 33.60

Event 18 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Wohl, Dan JR Emu 1:49.38 24.59 27.59 28.17 29.03 2 Donohoe, Mike D JR Mus-OH 1:50.07 24.64 28.01 28.57 28.85 3 Fulkerson, Ryan FR Emu 1:50.61 24.10 27.78 28.88 29.85 4 Robson, Scott A SR Mus-OH 1:50.94 25.00 27.81 28.83 29.30 5 Greishop, Brad JR Emu 1:52.44 24.99 28.04 29.11 30.30 6 Flecher, Greg SR OU-OH 1:52.69 25.09 28.63 29.05 29.92 7 DuCharme, Scott W FR Mus-OH 1:53.93 25.74 28.73 29.80 29.66 8 Bey, Matt SR OU-OH 1:55.32 24.58 28.14 30.20 32.40 ------------------------------------------------------------------------- 9 Moessinger, Aaron JR UB 1:55.54 25.67 29.10 29.88 30.89 10 Pampush, Bobby FR OU-OH 1:55.77 26.25 29.07 30.26 30.19 11 O'Rourke, Brian R SR Mus-OH 1:55.80 25.22 28.76 30.27 31.55 12 Hurst, Jeff SR UB 1:57.07 25.12 29.21 30.96 31.78 13 Post, Tyler SO OU-OH 1:57.61 25.50 29.33 30.61 32.17 14 Hurst, Mike SO UB 1:58.01 25.47 29.42 31.03 32.09 15 McIntosh, Ian JR Bsu 1:59.82 26.09 30.30 31.57 31.86 16 Tracy, Danny FR Bsu 2:04.74 27.18 31.38 32.12 34.06 ------------------------------------------------------------------------- 17 Cuticchia, Tommie SR Bsu 2:09.13 27.65 32.41 34.21 34.86 -- Mortimer, Chase P SO Mus-OH X1:54.93 25.00 28.74 30.17 31.02 -- Dankovich, Justin A FR Mus-OH X1:57.29 25.69 30.40 30.13 31.07

Event 19 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals =============================================================================== Finals 1 Heaton, Chris FR Mus-OH 308.55 323.70 2 Niehaus, Zach R SR Mus-OH 272.15 320.30 3 Olson, Josh JR Emu 314.55 313.20 4 Rahn, Kendall SO Emu 264.20 302.15 5 Guinen, Matt FR Emu 285.65 289.35 6 Lynch, Cassidy FR UB 310.90 277.40 7 Whitaker, Zach C JR Bsu 276.45 271.50 8 Bye, Caleb JR Bsu 279.80 268.15

Event 19 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Olson, Josh JR Emu 314.55 2 Lynch, Cassidy FR UB 310.90 3 Heaton, Chris FR Mus-OH 308.55 4 Guinen, Matt FR Emu 285.65 5 Bye, Caleb JR Bsu 279.80 6 Whitaker, Zach C JR Bsu 276.45 7 Niehaus, Zach R SR Mus-OH 272.15 8 Rahn, Kendall SO Emu 264.20 9 McKown, David M FR Mus-OH 259.70 10 Kleinert, Nick SR Mus-OH 234.00 11 Linn, David FR Bsu 190.55 12 Reinke, Ryan E SO Mus-OH 173.00

Event 20 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals =============================================================================== 1 Eastern Michigan University 'A' 3:02.44 1) Revere, Preston JR 2) Gantzer, Andy FR 3) Wohl, Dan JR 4) Joyce, Kevin SR 21.76 45.70 21.73 45.46 21.62 45.35 21.30 45.93 2 Miami University-OH 'A' 3:04.63 1) Marcy, Justin D JR 2) Kuczek, Theo D FR 3) McHugh, Ryan P SO 4) Ricard, Paul B JR 22.09 46.21 21.83 45.86 22.46 46.79 22.00 45.77 3 Ohio University-OH 'A' 3:05.13 1) Belton, Andrew J FR 2) Flecher, Greg SR 3) Bey, Matt SR 4) Jupp, Donald SR 22.46 46.99 21.90 46.01 22.08 47.14 21.31 44.99 4 Ball State University 'A' 3:06.20 1) Schum, Josh F SR 2) Konopka, Adam A JR 3) Caudill, Ritchie W SR 4) Leer, Kurtis A SR 22.04 45.73 22.67 47.96 22.19 47.32 21.81 45.19 5 Buffalo 'A' 3:08.10 1) Schuster, Kevin FR 2) Hurst, Jeff SR 3) Adams, Luke JR 4) Gatley, Kevin SR 22.65 47.54 22.46 47.39 22.53 46.86 22.14 46.31

Men - Team Rankings - Through Event 20

1. Miami University 888.5 2. Eastern Michigan University 881 3. Ohio University 572.5 4. Ball State University 491 5. Buffalo 259