MAC Athletes Set To Compete At Outdoor Track and Field NCAA Regionals

Updated 5/28/2009

A total of 95 MAC student-athletes will compete at NCAA Regional Outdoor Track and Field competitions this week at sites in Louisville, Ky., and Greensboro, N.C. MAC member Buffalo is slated to compete at the Greensboro events with all other MAC schools participating in Louisville. The competition gets underway Friday, May 29.

 

Competitors must finish among the top five at the regional ? or top three for the relays ? to advance to the NCAA Championships (June 10-13 at the University of Arkansas). Athletes can earn an at-large berth based on performance during year combined with a solid outing at the regional. Also, after the top five from each region are selected, the seven best regional performances from across the nation in each event are invited. The maximum number of student-athletes will be capped at 544 per gender.

 

A complete list of MAC student-athletes scheduled to compete is listed below, as well as links to the regional web sites.

 

Link to Louisville Regional

 

 

Link to Greensboro Regional

 

  

Akron Men

Lorenzo Brazzell             4x100 Relay

Aaron Dobson                200m, 4x100 Relay

Nick Erdesky                  Javelin

Collister Fahie                Long Jump, Triple Jump

Phil Ferguson                 100m, 200m, 4x100 Relay

Zach Harper                   110m Hurdles

K.C. LaCross                  400m Hurdles

Mike McCall                   High Jump

Tyshaun Peoples            Long Jump, 110m Hurdles, 4x100 Relay

Tyler Sweet                   Javelin

Mike Uhle                      Pole Vault

Joe Wesley                    Pole Vault

 

Daniel Kinsey                 Has reached NCAA provisional in decathlon

                                    Decathlon not an event at Regional 

 

Akron Women

Larisa Arcip                   1,500m

Alina Bocicor                  High Jump

LaTalia Jones                 100m, 200m     

Carrie Kayes                  Pole Vault

Stevi Large                    Hammer, Discus, Shot Put

Katherine Lee                 Pole Vault

Cassie Schenck              Steeplechase

Danielle Sidell                Steeplechase

Valerie Wert                  Hammer, Discus

Lauren Whitehill             Javelin

  

Ball State Women

Amber   Williams           100m, 100m Hurdles

Katie Johnson                 100m Hurdles

 

Bowling Green Women

TaKarra Dunning            Shot Put

Whitney Hartman           Hammer, Shot Put, Discus

 

Buffalo Men

Matt Gac                        Hammer

Casey Garbaty                Javelin

Dan Harris                     4x100-meter relay

Jake Madonia                 Shot Put

Ezekiel Porter                 4x100-meter relay

Dan Schichtel                 100-meters, 4x100-meter relay

Brian Smith                    200-meters, 4x100-meter relay              

 

Buffalo Women

Lataya Dixon                  100-meter hurdles

Fatimah Hill                   Long jump, triple jump   

Tiffany Maskulinski         Pole vault

Tina Villa                       Shot put

Kristy Woods                  Shot put

 

Central Michigan Men

Greg Pilling                    Discus, Hammer Throw
Oz Lifshitz                      Triple Jump
Marcus Breidinger          Pole Vault

Central Michigan Women
Erika Schroll                  High Jump
Kelly McClure                 Steeplechase
Allison Jakubowski          Javelin

Eastern Michigan Men
David Brent                    Steeplechase

Gerald Gersham             Shot Put

Xavier Clais                   High Jump

Neal Naughton               1,500

Josh Perrin                    3,000

Josh Karanja                  Steeplechase

Curtis Vollmar                Steeplechase

Kevin Lanier                   4X400

Kyle Fortin                     4X400

Ackeem Forde                4X400

Nate Blackwell                4X400

 

Eastern Michigan Women

Beverly Elcock                800

Jasmine Gates                High Jump

Jessica Novakowski         Pole Vault

 

Kent State Men

Curts Eaton, Jr.              200, 400

Tony Jordanek               1500

John Minen                    1500

Joe Parker                     Steeplechase

Brian Florek                   Javelin

Anthony Connor             Discus, Hammer

Matthew Pfleger             Hammer

 

Kent State Women

Jessica Lhotsky               800

Diana Dumitrescu           Long Jump, Heptathlon               

Brittni Borerro                Discus

Effua Ampadu                Discus

LeVania Henderson         Discus, Hammer, Shot

Samantha Fetter            Shot

Kimberley Hamilton         Javelin

 

Miami Men

Kevin Dwyer                   Long Jump

*Pat Sovacool                1500, 5000

Michael Veatch               Steeplechase

 

Miami Women

Alexis Lape                    400 Hurdles, Triple Jump

Katie Lenahan                800

*Amanda Mirochna        1500, Steeplechase

Rachel Patterson            5000

 

*will likely compete in only one of the events listed

 

Ohio Women

Bahiyjaui Allen               Shot Put

Emily Amendola Hammer

Annie Beecham              5,000m

Susan Plungis                Javelin

Kari Summers                5,000m

Cathy Udeani                 High Jump

 

Toledo Women

Shari Harmon                Pole Vault

Dagna Sztykiel               Steeplechase

 

Western Michigan Women

Danielle Brown               100HH, 400HH, 4x400

Irene Cooper                 Hammer

Victoria Chatman            400m, 4x400, 4x100

Ashley Hunault               4x100

Stephanie Okolo             4x100

Sarah Morris                  Discus

Jennifer Sabra               400HH, 4x400, 4x100

Leya Munwam                4x400