EMU's Rebecca Hawkins Named MAC Pepsi Women's Tennis Player of the Week

Updated 4/26/2000
Rebecca Hawkins
Fr.
Eastern Michigan
Hometown: NSW Australia

Since joining the team in mid-season, Hawkins is 7-0 at No. 1 singles and 7-0 at No. 1 doubles (with Lisa D'Amelio). This past week, she defeated Marshall's Anna Mitina (4-6, 7-5, 6-3) as EMU handed the Thundering Herd its first league loss in a 5-2 match. Hawkins also defeated Miami's Kadija Richards (6-2, 6-0), handing the RedHawks' No. 1 player her first MAC loss of 2000. Hawkins and D'Amelio won at No. 1 doubles, 8-5 versus Marshall and 8-1 against Miami.

Anna Mitina
So.
Marshall
Homwtown: Sochi, Russia

Mitina helped Marshall earn a share of the league title, along with Western Michigan, and secure the No. 1 seed for the MAC Championship with her performance in a 5-2 win over Miami. At No. 1 doubles, Mitina teamed with Ana Ceretto for a 9-8 triumph over Ivona Grujic and Janet Baker. At No. 1 singles, Mitina rallied for a 3-6, 6-4, 6-1 win over Kadjia Richards.

Other Notable Performances
Ball State's Susie Miller (Jr., Des Moines, Iowa) was a perfect 4-0 with two 6-0 wins and doubles triumphs of 8-0 against Toledo and 8-5 over Eastern Michigan ... Bowling Green's Meghan Rhodes (Jr., Arlington Heights, Ill.) captured two 6-0 singles wins and went 2-0 in doubles as the Falcons defeated Eastern Michigan and Toledo by indentical 5-2 scores ... Eastern Michigan's Rebecca Hawkins (Fr., NSW, Australia) finished the regular-season in MAC play at 9-0 in singles and 8-1 in doubles with two singles wins against Bowling Green and Ball State, and a doubles triumph versus BGSU ... Miami's Janet Baker (Jr., Lexington, Ky.) finished off an undefeated MAC regular-season at 6-0 with a 5-7, 6-1, 6-1, comeback win over Marshall's Kelly Peller in the RedHawks' 5-2 loss.

Notes
The Mid-American Conference regular season concluded with play on Saturday as the 10 teams warmed up for this week's championship to be hosted by Western Michigan University.

Host WMU and Marshall University earned the co-champion title as both teams compiled 8-1 league marks. The Thundering Herd received the No. 1 seed by virtue of their regular-season win against the Broncos. WMU is the defending tournament champion.

The matches will be held at Sorensen Courts on the WMU campus. Should weather force the competition indoors, the West Hills Athletic Club will be utilized.

This Week's Schedule
MAC Championships at Kalamazoo, Michigan

Thursday, April 27

Match 1: Toledo (#8) vs. Akron (#9), noon
Match 2: Northern Illinois (#7) vs. Buffalo (#10), 2 p.m.

Friday, April 28

Match 3: Marshall (#1) vs. Match 1 winner, 10 a.m.
Match 4: Miami (#4) vs. Eastern Michigan (#5), 10 a.m.
Match 5: Bowling Green (#3) vs. Ball State (#6), 1 p.m.
Match 6: Western Michigan (#2) vs. Match 2 winner, 1 p.m.

Saturday, April 29

Match 7: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 10 a.m.
Match 8: Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 1 p.m.

Sunday, April 30

Championship: Winner Match 7 vs. Winner Match 8, 1 p.m.

Last Weeks Results

Friday, April 21
W. Michigan 7, @ Akron 0 *
@ Ball State 7, Toledo 0 *
N. Illinois 6, @ Buffalo 1 *
@Bowling Green 5, E. Michigan 2

Saturday, April 22
N. Illinois 7, @ Akron 0 *
E. Michigan 5, @ Ball State 2 *
W. Michigan 7, @ Buffalo 0 *
@ Bowling Green 5, Toledo 2*
Marshall 5, @ Miami 2 *


Singles Records
No. 1 Singles			MAC	Overall
Anniken Anderson (UA)		1-8	4-12
Gena Tranquada (BSU)		4-5	17-16
Abby Bratton (BG)		3-6	12-19
Michelle Mercer (UB)		0-9	5-15
Rebecca Hawkins (EMU)		9-0	14-5
Anna Mitina (MAR)		7-2	16-6
Kadija Richards (MIA)		6-2	12-6
Ivona Grujic (MIA)		1-0	2-1
Anna Widen (NIU)		6-3	13-7
Andrea Reynolds (NIU)		0-0	1-0
Marivi Cuartin (UT)		3-6	5-8
Donna Peters (UT)		0-0	0-4
Lurissa Chinwah (WMU)		4-4	9-8

No. 2 Singles			MAC	Overall
Arianna Rojas-Serpa (UA)	1-8	4-19
Julie Beekman (BSU)		7-2	27-8
Erika Wasilewski (BG)		4-5	12-22
Nicole Sargent (UB)		0-9	2-17
Lisa D'Amelio (EMU)		7-2	11-8
Ana Ceretto (MAR)		8-1	18-4
Ivona Grujic (MIA)		3-6	4-8
Kadija Richards (MIA)		0-0	1-1
Janet Baker (MIA)		0-0	4-2
Elin Bengtsson (MIA)		1-0	1-0
Carrie Townsend (NIU)		3-4	4-9
Tonja Sukovic (NIU)		0-0	2-0
Kim Donsbach (NIU)		0-2	0-4
Donna Peters (UT)		2-4	2-4
Olga Fedotova (UT)		2-1	2-1
Sarah Rothenberg (UT)		0-0	3-4
Whitney Crosby (UT)		0-0	0-1
Cyra Malik (WMU)		7-2	8-7

No. 3 Singles			MAC	Overall
Rebecca Schrager (UA)		1-8     9-14
Darcy Poulos (BSU)		5-4	21-14
Meghan Rhodes (BG)		7-2	15-13
Karen Maynard (UB)		0-9	5-15
Manuela Todorova (EMU)		4-5	11-13
Kelley Peller (MAR)		7-2	11-6
Sheela Cabiling (MAR)		0-0	2-3
Janet Baker (MIA)		6-0	6-5
Elin Bengtsson (MIA)		1-0	1-0
Catherine Dilley (MIA)		1-1	1-7
Kim Donsbach (NIU)		0-5	1-8
Carrie Townsend (NIU)		1-1	4-2
Kris Tiedt (NIU)		2-0	2-1
Olga Fedotova (UT)		4-2	5-2
Donna Peters (UT)		0-0	3-0
Marivi Cuartin (UT)		0-0	1-3
Sarah Rothenberg (UT)		0-3	0-3
Nikki Thompson (WMU)		5-2	5-7

No. 4 Singles			MAC	Overall
Karyn Ebelberger (UA)		1-8      5-17
Susie Miller (BSU)		7-2	15-18
Deidee Bissinger (BG)		4-3	15-14	
Kris Van Schoonhoven (UB)	0-6	3-10
Aino Kalervo (EMU)		6-3	16-10
Sheela Cabiling (MAR)		7-2	13-4
Kelley Peller (MAR)		0-0	2-3
Catherine Dilley (MIA)		0-0	0-3
Erica Echko (MIA)		2-1	6-3
Lisa Eidam (MIA)		0-0	0-1
Elin Bengtsson (MIA)		2-4	2-6
Catherine Dilley (MIA)		0-0	0-3
Kris Tiedt (NIU)		3-4	6-8
Kim Donsbach (NIU)		2-0	2-3
Molly Opel (NIU)		0-0	0-1
Sarah Rothenberg (UT)		2-4	2-4
Olga Fedotova (UT)		0-0	3-0
Marie Craig (UT)		0-0	0-3
Natasa Gligoric (UT)		0-3	2-3
Melanie Remynse (WMU)		6-2	8-3

No. 5 Singles			MAC	Overall
Marti Connor (UA)		1-8	1-18
Shelly Brizendine (BSU)		4-5	7-14
Devon Bissinger (BG)		6-2	17-12
Jen Wong (UB)			0-0	0-3	
Shani Amarasinghe (UB)		0-9	3-17
Agnieczka Tokarczuk (EMU)	5-4	11-16
Karolina Pierko (MAR)		7-2	15-7
Erica Echko (MIA)		4-1	5-5
Alyson Gabel (MIA)		1-0	3-4
Elin Bengtsson (MIA)		0-1	0-1
Catherine Dilley (MIA)		1-1	1-2
Ashley Brunk (NIU)		1-3	2-7
Kris Tiedt (NIU)		0-0	1-2
Molly Opel (NIU)		0-4	0-5
Sarah Rothenberg (UT)		0-0	1-0
Marie Craig (UT)		1-3	1-4
Natasa Gligoric (UT)		2-3	4-7
Diana Dimitrescu (WMU)		9-0	10-3

No. 6 Singles			MAC	Overall
Alyce Zollman (BSU)		3-6	7-13
Tracy Howitt (BG)		7-2	21-9
Anne Schule (UB)		1-6	3-10
Gloria Rodriguez (UB)		0-2	4-2
Christy Helsinger (EMU)		5-4	13-11
Jessie Watkins (MAR)		5-4	9-9
Elisa Conlon (MAR)		0-0	1-0
Alyson Gabel (MIA)		7-0	8-2
Lisa Eidam (MIA)		0-0	4-0
Gwen Sikora (MIA)		0-0	2-2
Erika Echko (MIA)		0-0	1-0
Emily Frame (MIA)		1-0	1-0
Ashley Brunk (NIU)		1-4	2-9
Andrea Reynolds (NIU)		0-0	1-2
Molly Opel (NIU)		2-1	2-1
Marie Craig (UT)		2-2	3-4
Natasa Gligoric (UT)		1-0	1-0
Marie Craig (UT)		2-2	3-4
Ann Tabernik (UT)		0-2	1-6
Kendra Becker (WMU)		8-1	14-3

Doubles Records
No. 1 Doubles			MAC	Overall
Anderson/Rojas-Serpa (UA)	1-8	5-11
Poulos/Tranquada (BSU)		4-1	4-1	
Gerding/Poulos (BSU)		2-2	16-12
Bratton/Wasilewski (BG)		4-5	16-13
Sargent/Maynard (UB)		0-9	1-17
Hawkins/D'Amelio (EMU)		8-1	17-2
Mitina/Ceretto (MAR)	 	7-2	18-4
Baker/Grujic  (MIA)		3-5	5-10
Richards/Frame (MIA)		1-0	1-0
Richards/Dilley (MIA)		0-0	2-2
Widen/Donsbach (NIU)		6-3	12-6
Widen/Opel (NIU)		0-0	0-1
Widen/Tiedt (NIU)		0-0	0-1
Peters/Rothenberg (UT)		1-6	4-9
Peters/Crosby (UT)		0-0	0-1
Cuartin/Fedotova (UT)		1-1	1-2
Chinwah/Thompson (WMU)		3-3	8-8

No. 2 Doubles			MAC	Overall
Schrager/Ebelberger (UA)	1-8	4-12
Beekman/Miller (BSU)		6-3	24-10
Dee. Bissinger/Rhodes (BG)	5-2	13-7	
Mercer/Van Schoonhoven (UB)	0-6	5-11
Mercer/Amaiasinghe (UB)		0-3	0-3
Kalervo/Todorova (EMU)		5-4	10-11
Peller/Pierko (MAR)		7-2	15-6
Peller/Cabiling (MAR)		1-0	1-1
Richards/Dilley (MIA)		1-3	2-5
Richards/Frame (MIA)		3-1	3-3
Frame/Baker (MIA)		0-0	1-2
Echko/Richards (MIA)		0-0	0-2
Grujic/Frame (MIA)		0-0	0-1
Dilley/Eidam (MIA)		0-0	0-1
Echko/Gabel (MIA)		1-0	1-0
Townsend/Tiedt (NIU)		1-0	3-6
Tiedt/Sukovic (NIU)		0-0	2-0
Townsend/Opel (NIU)		4-3	6-3
Cuartin/Fedotova (UT)		3-4	5-4
Cuartin/Gligoric (UT)		0-0	1-3
Cuartin/Craig (UT)		0-0	1-0
Gligoric/Tabernik (UT)		0-0	0-1
Gligoric/Craig (UT)		0-1	0-1
Gligoric/Rothenberg (UT)	0-1	0-1
Malik/Remynse (WMU)		3-2	9-9

No. 3 Doubles			MAC	Overall
Tranquada/Brizendine (BSU)	0-1	4-3
Brizendine/Zollman (BSU)	3-3	5-5
Dev. Bissinger/Howitt (BG)	1-5	6-7
Amarasingh/Wong (UB)		0-1	3-4
Amarasingh/Schule (UB)		0-4	0-4
Schule/Rodriguez (UB)		0-2	0-2
Helsinger/Tokarczuk (EMU)	6-3	8-5
Cabiling/Watkins (MAR)		8-1	14-4	
Cabiling/Conlon (MAR)		0-0	1-1
Echko/Gabel (MIA)		5-2	11-4
Dilley/Gabel (MIA)		0-0	0-2
Echko/Sikora (MIA)		0-0	1-0
Dilley/Sikora (MIA)		1-0	1-0
Brunk/Opel (NIU)		1-0	3-3
Townsend/Brunk (NIU)		0-2	0-3
Tiedt/Brunk (NIU)		3-4	3-5
Gligoric/Craig (UT)		2-4	3-4
Peters/Rothenberg (UT)		0-0	1-0
Craig/Tabernik (UT)		0-1	0-4
Tabernik/Rothenberg (UT)	0-1	1-1
Gligoric/Tabernik (UT)		0-1	2-1
Becker/Dimitrescu (WMU)		7-0	15-3